s.s.s

PVC Sistemler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gürültüye karşı nasıl bir ses yalıtım uygulaması yaptırabilirim?

Ses yalıtımı yapılırken, gürültü problemlerinin çözümleri gürültünün bulunduğu yerde aranmalıdır. Çünkü gürültü yayıldıkça kontrol edilmesi zorlaşır.

Araç trafiği ve yayaların yoğun olduğu bir cadde üzerinde oturuyorum. Gürültüyü engellemek için ne yapabilirim?

Yapının ses köprüsü oluşturmasını engelleyecek biçimde, doğramaların yenilenmesi, duvarlarda ve döşemelerde alınabilecek ses yalıtım tedbirleri ile pembe gürültü dediğimiz insan sesleri ve araç kaynaklı trafik gürültülerinden büyük ölçüde arındırılmış (azaltılmış) bir eve sahip olunabilir.

Ses yalıtım uygulamasını tanıdık ustalar aracılığıyla yaptırabilir miyim?

Yapı, mutlaka uzmanlar tarafından incelenerek sorunun çözümüne yönelik ses yalıtımı uygulamaları konusunda uzman yalıtım firmaları tarafından yapılmalıdır. 

Üçlü yalıtım camları diğer cam türlerine göre daha iyi ses yalıtımı sağlar mı?

Gürültü kontrolü performansında üçlü cam üniteleri, ikili yalıtım ünitelerine göre daha iyi değildir. Gürültüye karşı cam kalınlığının arttırılması veya özel amaçlı hazırlanmış yalıtım cam ünitelerini kullanmak en pratik yoldur. Üçlü cam yalıtımları yerine ikili yalıtım camı ünitelerinde farklı cam kalınlıklarının seçilmesi veya camlardan birinin laminasyonlu olması gürültü kontrolü için uygun yalıtımı sağlar. Ancak etkin gürültü yalıtımı için yapının tüm elemanlarında (duvar, çatı ve doğrama gibi) da benzer önlemler alınması gerekmektedir.

Ses düzeyi fazla ise sesin frekansı daha mı yüksektir?

Ses düzeyinin fazla olması durumunda frekans düşük ya da yüksek olabilir. Ses dalgalarının genliği, yani ses düzeyi sesin şiddetine göre belirlenmektedir.

Isı yalıtım malzemeleri aynı zamanda ses yalıtım malzemeleri için de kullanılabilir mi ?

Isı yalıtım malzemelerinin bir kısmı(örnek; taş yünü) ses yalıtımı yapabilmektedir. Ancak ses yalıtımı için ses yalıtım malzemelerinin kullanılması gerekmektedir.

Gözenekli geçirgen malzemeler iyi bir ses yutucusu mudur?

Bu durum gözeneklerin durumu ile değişmektedir. İyi bir ses yutuculuk için gözenekli (geçirgen) hacmin dışarıya açık olmasışartı aranmaktadır. Gözenekler açık ve birbiri ile bağıntılı olmalıdır. Kapalı gözenekli malzemeler, örneğin poliüretan sert köpük, kauçuk köpüğü gibi malzemeler ısı yalıtımına uygun olsalar da ses yutucu olarak çok verimli değildir.

Bize Ulaşın

Adres

İmalat
Aşık Veysel Mah. 5806/1 Sok. No:1 Karabağlar – İzmir

Şube
574 Sok. No: 234/B Yapıcıoğlu – İzmir

Telefon

Tel: 0 232 237 30 40

Gsm: 0553 619 60 40

E-Posta

imalat@tepepen-com.preview-domain.com